خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقاله های آموزشی / محورهای تمرکز بخش اول

محورهای تمرکز بخش اول

محورهای تمرکز خود را بیابید، بر عوامل حواس پرتی غلبه کنید و کارهای درست را انجام دهید!

بخش اول: مکث کردن و تأثیر آن بر روی تمرکز

زمان تنها عنصر در جهان است که وقتی آن را از دست می‌دهیم دیگر بازیابی نمی‌شود . خیلی چیزها هستند که اگر آن‌ها را از دست بدهیم جایگزین می‌شوند و می‌توان به نوع دیگری به دست آوریم، مثل از دست دادن پول، یا از دست دادن یک دوست ،یا حتی از دست دادن شغلی که داریم.

گاهی آن‌قدر در حال خود غرق می‌شویم که فراموش می‌کنیم چه اهداف و تصمیماتی در ذهن خودداریم، زمان به‌سرعت در حال حرکت است و ما قدرت تمرکز بر روی کارهای خود و اهداف خود را نداریم.

بعضی طرز فکرها و عادات غلط باعث عدم تمرکز در ما می‌شود.

باید کمی هوشمندانه‌تر فکر کنیم و هوشمندانه‌تر حرکت کنیم.

بیاییم کمی از خود فاصله بگیریم، تابه‌حال به پرندگان که از بالای سرمان در آسمان در حال پرواز هستند دقت کرده‌اید؛ شما از هر نقطه قادر به تماشای آن پرندگان هستید.

مرا پیدا کن

حالا بیاییم از همان نقطه‌ای که پرنده‌ها در آسمان در حال پرواز هستند به پایین نگاهی بیندازیم و خود را پیدا کنیم .

ما کجای این زمین قرارگرفته‌ایم، مسیر ما، مسائل پیرامون ما و همه‌چیز که اطراف ما در حال اتفاق هستند را مشاهده کنید.

تابه‌حال از این نقطه به خودتان نگاه انداخته‌اید، می‌خواهیم کمی بر روی خودمان تمرکز بیشتری داشته باشیم.

مکث کنید و بر فراز دنیای خود شناور شوید.

شاید به تصور خودتان همه‌چیز به‌درستی پیش می‌رود و به‌سرعت روبه‌جلو درحرکت هستید؛ اما کمی مکث کنید از همان نقطه‌ای که در آسمان هستید دکمه مرا پیدا کن را فشار دهید تا مشخص شود هم‌اکنون در کجای این زندگی قرارگرفته‌اید.

نیروی حرکت را کاهش دهید، سرعت را پایین بیاورید.

شاید سرعتتان آن‌قدر بالا است که زمان توقف را در شما طولانی کند اما این کار را انجام دهید، مقاومت در برابر نیروی حرکت دشوار است.

مثلاً اگر با دوستی در حال بحث هستید آن‌قدر با سرعت پیش می‌روید که مطمئن از عقیده خود نیستید؛ اینجا است که باید سرعت خود را پایین بیاورید و کمی مکث کنید.

مثال‌های مشابه این در زندگی به‌دفعات در حال رخ دادن است و آن‌قدر سرعت شما بالا است که نمی‌توانید به‌درستی تصمیم بگیرید؛ در کسب کار و سرمایه‌گذاری در ازدواج و هزاران مسائل دیگر.

۲ استراتژی برای کم کردن سرعت و شروع دوباره وجود دارد.

۱-پایین آوردن سرعت : مانند این است که شما بر روی دوچرخه خود به‌سرعت در حال رکاب زدن و حرکت روبه‌جلو هستید که به ناگاه متوجه می‌شوید مسیر شما اشتباه است ؛ در این هنگام توقف ناگهانی کمی مشکل است.

راه‌کار این است که ابتدا از پدال زدن دست بکشید تا سرعت شما کم شود سپس رو به عقب پدال بزنید.

اگر پای یک سرمایه‌گذار مالی در میان است که درباره آن مطمئن نیستید، بخشی از سرمایه خود را از پروژه خارج کنید تا به معنای واقعی کلمه؛ سرمایه‌گذاری کمتری روی صحت نظرتان کرده باشید.

۲-شروع دوباره : این‌یک بازی فکری است. گاهی باید شخصیت بسیار قدرتمند داشته باشید و از دیدگاه اشتباه خود دست بکشید و دوباره بافکر و تصمیم درست شروع کنید.

کاستن از نیروی حرکت روبه‌جلو اولین قدم برای رها کردن خود از عقاید، عادات، احساسات و مشغولیات محدودکننده است.

قدرت باورنکردنی مکث کوتاه

در یک مکث کوتاه پنج‌ثانیه‌ای تمام چیزی است که اغلب مردم نیاز دارند تا متوجه اشتباه خود شوند.

اگر احساس کردید که مسیر اشتباه است؛ فقط یک مکث کوتاه، نفس بگیرید، تعمق کنید و دوباره شروع کنید.

چند ثانیه زمان تمام چیزی است که نیاز داریم تا آگاهانه جهت حرکت خود را انتخاب کنیم، تا پس از حرکت خود را در مسیر درست نگه‌داریم و پس‌ازاینکه مدتی از شروع حرکتمان گذشت، در فواصل معین بررسی کنیم که آیا هنوز در همان مسیر درست حرکت می‌کنیم یا نه .

یک مکث کوتاه به شما کمک می‌کند حرکت بعدی خود را هوشمندانه‌تر انجام دهید.

توقف کردن برای بالا بردن سرعت

زندگی یک ماراتن است نه دوی سرعت

یک تاریخچه کوتاه : شبات روز تعطیل یهودیان است که از غروب روز جمعه شروع و شنبه‌شب زمانی که هوا تاریک می‌شود، پایان می‌یابد.

زمان دقیق شروع آن به غروب آفتاب بستگی دارد، در زمستان‌ها زودتر شروع می‌شود و در تابستان‌ها دیرتر.

شبات برای یهودیان معتقد روز استراحت است و کار، سفر، کامپیوتر، تلفن و تلویزیون همگی تعطیل هستند.

هدف این است که به مدت شش روز انرژی خود را برای تغییر جهان مصرف کنیم. در روز هفتم هدف فقط این است که جهان را دقیقاً همان‌گونه که هست، مشاهده کنیم و از آن لذت ببریم، بدون اینکه چیزی را تغییر دهیم.

بنابراین اگر هرروز در حال انجام دوی ماراتن هستیم، شاید یادگرفتن بعضی نکات از افرادی که برای مسابقات ماراتن تمرین می‌کنند، مفید باشد.

اگر می‌خواهید بدون آسیب‌دیدگی  با موفقیت در یک مسابقه ماراتن بدوید، چهار روز در هفته دوهای کوتاه برگزار کنید، یک روز در هفته را سخت و طولانی بدوید و دو روز در هفته اصلاً تمرین نکنید.

چند تن از ما بدون وقفه روزهای متوالی را بدون استراحت کار می‌کنیم؟ ممکن است احساس کنید که در حال پیشرفت هستیم، اما چنین برنامه‌ای مطمئناً منجر به آسیب‌دیدگی می‌شود.

زمانی که استراحت می‌کنیم قدرتمندتر ظاهر می‌شویم.

کم کردن سرعت حتی به مدت چند دقیقه هرازچندگاه و حتی در وسط یک مسابقه ، به شما امکان می‌دهد سریع‌تر و بهتر بدوید.

وقفه‌های استراحتیِ منظم مفید هستند و سوخت بدن و ذهن را تأمین می‌کنند، به‌طور طبیعی مسیر زندگی مارا به سمت چیزی تغییر می‌دهند که برای ما مهم است و زمان و فضایی ایجاد می‌کنند تا تلاش‌های خود را با دقت بیشتری هدف‌گیری کنیم.

دنیا را همان‌گونه که هست ببینید، نه آن‌گونه که انتظار دارید

گاهی پیش می‌آید خیلی راحت انتظاراتمان را با حقیقت، گذشته را باحال و خواسته‌هایمان را با واقعیت اشتباه می‌گیریم و این کار چقدر می‌تواند دردناک و سخت باشد.

همیشه ما به دنبال تائید این هستیم که حق با ما است و اشتباهی در کار نیست. ناتوانی- یا تمایل نداشتن – ما در دیدن چیزها به همان صورت که هستند، منشأ شکست‌های شخصی، حرفه‌ای و سازمانی بسیاری است. جهان‌ پیوسته در حال تغییر است و بااین‌وجود ما انتظار داریم همانی باشد که فکر می‌کنیم باید باشد و درنتیجه هیچ اقدامی نمی‌کنیم.

چرا ما به دام می‌افتیم و با انتظاراتمان گول می‌خوریم؟

جواب : عادت

شاید یک‌زمانی حق با ما بوده باشد اما هم‌اکنون که همه‌چیز تغییر کرده و تو بر طبق عادت‌های خود پیش می‌روی مسلم است که از یکجایی به بعد اگر که تغییر پیش نیاید تو مستحق اشتباه هستی.

چگونه از به دام افتادن اجتناب کنیم و با انتظاراتمان گول نخوریم؟

جواب : تمرین

به‌جای اینکه دنبال شباهت‌ها باشیم، می‌توانیم تفاوت‌ها را جست‌وجو کنیم؛ به‌جای اینکه دنبال شواهدی برای تائید دیدگاه‌هایمان باشیم، می‌توانیم دنبال سازمان‌دهی مجدد آن‌ها باشیم و به‌جای اینکه بخواهیم حق با ما باشد، می‌توانیم بپذیریم که اشتباه کرده‌ایم. این کار نیاز به اعتمادبه‌نفس فراوان دارد.

گاهی از دیگران بخواهید برخلاف نظرات شما استدلال کنند؛ سپس به‌جای مشاجره، به سخن آنان گوش دهید.

ما و جهان سریع‌تر ازآنچه متوجه می‌شویم تغییر می‌کنیم. اگر می‌خواهیم پتانسیل خود را به بیشترین میزان برسانید، باید انتظاراتی را که منجر به محدودیت شما و انتخاب‌هایتان می‌شوند، با دقت بنگرید. باید جهان و خودتان را آن‌گونه ببینید که هستید.

دیدگاهتان را به خودتان گسترش دهید.

اگر تمام زمان خود را باکار کردن، رفتن به محل کار، برنامه‌ریزی برای کار، فکر کردن درباره کار یا ارتباطات کاری بگذرانیم، خود را فقط کارمند و نه چیز دیگری خواهیم دید. تا وقتی‌که اوضاع کار خوب پیش می‌رود، ما نیز می‌توانیم به همین نحو به بقای خود ادامه بدهیم.

اما وقتی‌که شغل خود را از دست می‌دهیم یا در معرض تهدید قرار می‌گیریم، به وجود ما شک می‌شود.

ساختن هویت تنها بر اساس کار می‌تواند احساس شمارا به خودتان محدود کند و هنگامی‌که شغلتان در معرض خطر قرار می‌گیرد، مستعد افسردگی، احساس بی‌ارزشی و بی‌هدفی می‌شوید.

زندگی خود را به بخش‌های گوناگون تقسیم کنید. منظورم تنوع بخشیدن به بخش‌های مختلف وجود خودتان است تا وقتی یکی از هویت‌هایتان از بین رفت، بقیه آن‌ها شمارا پر جنب‌وجوش نگه دارد.

شاید پول و کارتان تنها راه برای بقا و پیشرفت باشد اما فاصله گرفتن از کارتان ممکن است همان کلید افزایش بهره‌وری باشد.

تمرکز بر کارهای درست و انجام آن‌ها و مشاهده خود به‌صورت کامل، آزاد و شفاف امری حیاتی است.

زندگی به بخشی از وجود شما تعلق ندارد، بلکه به همه آن تعلق دارد. آن را نفی نکنید و کاملش کنید.

توانایی‌های خود را بشناسید.

گاهی تغیر کردن یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد . تمایل به تبدیل‌شدن از کرم به پروانه .

همیشه دوست دارید مردم شمارا سطح بالا، جذاب، باشکوه، بااستعداد و دوست‌داشتنی ببینند.

این اتفاق لازمه‌اش تغییر و صورت بخشیدن به استعدادهای خود و کشف آن‌ها را دارد.

بسیار زیباست که به قالب استعدادهای خود درآییم و با آن‌ها فرم بگیریم.

برای اینکه به خودتان اجازه دهید به قالب استعدادهایتان درآیید، باید شجاع باشید. باید بخواهید در جای خود بایستید، خود را در معرض نمایش بگذارید و واقعی و اصیل باشید درحالی‌که همه به شما چشم دوخته‌اند و پوزخند می‌زنند و منتظر شکست شما هستند؛ البته مجبور هستید که شکست بخورید، بخندید یا گریه کنید و آن‌قدر ادامه دهید تا سرانجام روزی دست از خندیدن به شما بردارند و تشویقتان کنند.

گاهی در این راه وجود یک مربی، معلم و حامی می‌تواند کار را بهتر کند و شمارا به جایگاه واقعی خود قرار دهد.

به چیزی کمتر ازآنچه هستید رضایت ندهید. این کار به نفع هیچ‌کس نیست، نه دیگران و نه خودتان.

قصد دارید کجا فرود بیایید؟

زنجیره ساده رویداد – واکنش – نتیجه  بر بیشتر اعمال خودجوش ما حاکم است.

چیزی یا کسی ما را گیر می‌اندازد و ما واکنش نشان می‌دهیم.فردی سر ما فریاد می‌کشد، ما نیز سر او فریاد می‌زنیم و نتیجه‌ای را در قالب یک رابطه تخریب‌شده ایجاد می‌کنیم.

مهم‌ترین بخش زنجیره و احتمالاً تنها بخشی که واقعاً اهمیت دارد، یعنی نتیجه، خساراتی است که براثر واکنش ما به وجود می‌آید و آگاهانه و تعمدی نیست.

زنجیره را تغییر می‌دهیم رویداد – نتیجه – واکنش

این بار نتیجه مشخص‌کننده واکنش ما هست.

به‌جای تمرکز کردن بر واکنش شخصی ، تمرکز به نتیجه آن مسلماً شرایط را ایدئال‌تر خواهد کرد.

وقتی رویداد ناراحت‌کننده‌ای رخ می‌دهد، پیش از اینکه از خود واکنش نشان دهید، مکث کنید و این سؤال را از خود بپرسید: چه نتیجه‌ای می‌خواهم؟ سپس به‌جای واکنش نشان دادن به رویداد،  به نتیجه واکنش نشان دهید.

از واکنش نشان دادن به گذشته دست‌بردارید و به آینده واکنش نشان دهید.

شما به این دلیل به یک رویداد واکنش نشان می‌دهید که رویداد از شما می‌خواهد این کار را انجام دهید؛ اما فقط به این دلیل که رویدادی باعث واکنش شما شده است، نباید نوع عمل شمارا نیز تعیین کند.

نوع واکنش شما می‌تواند و باید با نتیجه تعیین شود. آینده‌ای که می‌خواهید خلق کنید.

دانستن اینکه خواهان کسب چه نتیجه‌ای هستید، به شما امکان می‌دهد بر چیزهای مهم تمرکز کنید و از گرداب فعالیت‌هایی بگریزید که اغلب نیز به‌جایی نمی‌رسند.

 

نویسنده : قاسم حاجی آبادی

 

منبع : انعکاس هوش

 

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی انعکاس هوش

مردم خوب ایران همیشه جایی برای پیشرفت و شاد بودن را در وجود خود دارند و بایستی با کمک به هم این مهم اتفاق افتاده تا شاهد شادی مردممان باشیم. آموختن راهی برای پیشرفت همه است. انعکاس هوش

مطلب پیشنهادی

آموزش مقدماتی نرم افزار نقشه ذهنی

با سلام خدمت همراهان همیشگی انعکاس هوش.   آموزش مقدماتی نرم افزار نقشه ذهنی رو …

عادت افراد منظم! چطور منظم باشیم؟

واژه‌های زیادی وجود دارند که برای بسیاری از ما بار معنایی منفی دارند یا لااقل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی