خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / آموزش ها / چه طور درست نفس بکشیم

چه طور درست نفس بکشیم

 

چه طور درست نفس بکشیم؟?

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که نفس کشیدن چقدر اهمیت دارد؟ تنفس درست چقدر مهم است؟ آیا اگر درست تنفس کنیم، سلامتی و نشاط بیش تری خواهیم داشت؟

برای آن که جسم و روح سالم تر داشته و توازن را در زندگی امان ایجاد کنیم، خصوصا” اگر سفر طولانی رفته باشیم یا روز خسته کننده ای را پشت سر گذاشته باشیم، با چند نفس عمیق می توانیم خستگی را از تن بیرون کنیم.

این سؤالات ارزش بسیاری داشته و در حل و فصل مشکلات جسمی و روحی می تواند به ما کمک زیادی کند. اگر تنفس درستی داشته باشیم، می توانیم اثرات آن را به خوبی درک کرده و در درمان برخی بیماری ها از آن کمک بگیریم. اصل نفس ما این است که همواره در حال افزایش و کاهش است.

تنفس ما کاملا” مانند سمفونی فوق العاده قدرتمندی است که ارگان های داخلی مان را ماساژ داده و حرکات ظریفی را در داخل اعضای مان ایجاد می کند. باعث حرکت مفاصل و ماهیچه های مان شده و به ادامه ی زندگی مان کمک می کند.

به نظرتان هر چند وقت یک بار در طی روز لازم است که نفس تان را نگه دارید و چشمان تان را ببندید؟ می دانید که در هنگام تنش چه فشار عظیمی را به قفسه ی سینه ی خود وارد می کنید؟ هر بار که با موقعیت پر تنشی مواجه می شوید، بیش ترین چیزی که کمک تان می کند چند نفس عمیق است.

?چرا نفس کشیدن مهم است؟

تنفس خوب به سلامت جسمی و روحی تان کمک فوق العاده ای خواهد کرد و پس از آن احساس آرامش و امنیت زیادی در سراسر وجودتان حس می کنید و کمک قابل توجهی به حفظ تعادل عاطفی تان می کنید.

در تمام تمرینات تنفسی زمان را یادداشت کرده و تأثیرات بر روی فعالیت های بدنی تان را بسنجید. فراموش نکنید که تنفس درست، سطح فعالیت و میزان استراحت مورد نیازتان را به تعادل رسانده و تأثیرات ژرفی بر سوخت وساز بدنی تان خواهد داشت.

تنفس عمیق اثرات فیزیولوژیکی نیز در بر دارد. با تنفس عمیق، ضربان قلب تان را کاهش داده، فشار خون تان پایین و گرفتگی ها از رگ های گردن، شانه ها، پشت و شکم از بین خواهد رفت. اگر تجربه ی یک روز سخت و طولانی را دارید، یکی از بهترین راه ها تنفس عمیق است.

شاید باور نکنید که با افزایش اکسیژن در رگ های تان، انرژی تان هم افزایش می یابد. پس با نوشتن یادداشت هایی و قرار دادن آن در محل های مختلف در خانه یا محل کارتان به خودتان یادآوری کنید که هر روز چند نفس عمیق بکشید. تنها با چند نفس عمیق، تأثیرات مثبت و مؤثری را بر وضعیت جسمانی و روحی تان خواهید دید.

?چرا باید به نفس کشیدن توجه بیش تری نشان دهیم؟

آیا تأثیراتی بر سلامت، انرژی و زنده دلی مان خواهد داشت؟ آیا شما هم مانند برخی مردم دچار خرخر یا فشار در قفسه ی سینه تان هستید؟ وقتی که به راحتی نفس می کشید، فشاری را بر روی اعضای داخلی بدن تان حس نمی کنید. تا به حال به کودک تازه متولد شده ای که نفس می کشد، نگاه کرده اید؟ حرکات قفسه ی سینه ی او را دیده اید؟

حال چگونه می توانیم، الگوهای تنفسی مان را بهبود بخشیم؟

اجازه دهید در این جا پرسش نامه ای را که به همین منظور طراحی شده است، ارائه دهم. با استفاده از این پرسش نامه، میزان پیشرفت تان را در درست نفس کشیدن، خواهید سنجید.

نفس تان را رها کنید. دقت کنید که به قسمت بالای بدن تان فشار وارد کرده اید یا قسمت پائینی. آیا حرکت تنفس تان، عمیق یا کم عمق بوده است؟

میزان تنفس تان را در هر دقیقه محاسبه کنید. (به طور معمول، ۴ تا ۵ تنفس در هر دقیقه)

کیفیت تنفس تان چگونه است؟ روان، ضخیم، انبوه؟ آیا نفس تان در قفسه ی سینه اتان گره می خورد؟ با انجام چند تمرین، سیکلی را در تنفس تان ایجاد خواهید کرد و پس از مدتی به آرامی نفس می کشید.

تمام فعالیت های روزانه شما می‌تواند باعث تقویت و یا تحلیل رفتن نیروی ذهنتان شود پس این تمرینات را با جدیت تمام دنبال کنید.

۱_اجازه دهید سلول‌های مغزتان تنفس کنند.

اختیار تنفس شما در دست مغزتان است. همه نفس می‌کشند پس ما چه کار مهمی انجام داده‌ایم؟ هنر اصلی این است بتوانیم از طریق تنفس عمیق به روح و جسم خود کمک کنیم زیرا تنفس عمیق می‌تواند استرس را تا ۴۳% کاهش دهد وقتی اکسیژن کمتری به مغز برسد احتمال فراموشی و آلزایمر افزایش می‌یابد. از راه بینی آرام و عمیق نفس بکشید (البته حواستان باشد که آلودگی هوا را در مرحله اضطرار نباشد تا مجبور نشوید به اورژانس زنگ بزنید)

دستتان را روی شکمتان بگذارید و فقط شکم شما باید مانند یک بادکنک باد شود. سپس از ده تا یک بشمارید و بعد به آرامی نفس خود را بیرون دهید. این کار را ۴-۳ بار در روز انجام دهید و به‌مرور به ۶ بار در روز برسانید.

۲- به‌دست خود مرخصی اجباری بدهید.

تمام فعالیت های سمت راست بدن با نیمکره چپ مغز کنترل می‌شود اگر مثل من راست‌دست هستید فقط یک هفته به‌دست راستتان مرخصی اجباری بدهید. من گاهی با دست چپم مسواک می‌زنم.

بسیاری از فعالیت‌هایتان را با دست چپ انجام دهید مثل پاک کردن تخته وایت برد، عوض کردن کانال تلویزیون و …

۳- چربی های بدنتان را زیر رادیکال ببرید.

آیا می‌دانید اگر وزنتان افزایش یابد اندازه فیزیکی مغزتان کاهش می‌یابد؟

از همین امروز تصمیم بگیرید وزنتان را کاهش دهید، فست فود و نوشابه را از برنامه‌ی غذایی خود حذف کنید و با وسوسه‌انگیز بودن طعم پیتزا و شیرینی خامه‌ای مبارزه کنید.

۴- انبار مغزتان را خالی کنید.

مغز را جایگاه اطلاعات کم ارزش نکنید، این اطلاعات کم ارزش را فقط در یک دفترچه‌ی کوچک یادداشت نمایید و با انجام هرکدام یک تیک کنارش بگذارید، با این کار ساده حافظه کوتاه‌مدت خود را آزاد می‌کنید.

دوستان و همراهان عزیز
طریقه تنفس صحیح بیش از اندازه مهم است تنفس عمیق به روش صحیح بسیاری از مسائل( خستگی،افسردگی،بی حوصلگی و…)را برای شما حل میکند.
لطفا اهمیت دهیم.
مطالب مربوط به تنفس را مطالعه کنید
شادی و سلامتی شما آرزوی ما است.?

?تمرین تنفس

الف) تنفس عمیق

در جریان آموزش یوگا، از این نوع تنفس به عنوان «بادکنک تنفس» یاد می شود. چرا که در این نوع تنفس، ابندا شکم تان را باد می کنید و سپس کم کم نفس تان را بیرون می دهید. پس بهتر است در موقعیت راحتی بنشینید و دست تان را یکی بالای شکم و دیگری را بالای ناف قرار دهید. سپس با اسنشاق طولانی، شکم تان را باد کنید و کم کم از طریق تنفس مانند بادکنکی که بادش را خالی می کنید، شکم تان را خالی کنید. با این روش تنش ها را کاهش داده و احساس آرامش می کنید.

ب) متناوب کردن تنفس

برای آن که تعادلی را بین قسمت چپ و راست مغزتان در هنگام تنفس ایجاد کنید، از این روش استفاده کنید. در موقعیت راحتی قرار گرفته، با انگشت اشاره ی دست چپ، سوراخ بینی سمت چپ تان را ببندید و از طریق سوراخ بینی سمت راست، چند نفس عمیق بکشید. حال برعکس با انگشت اشاره ی دست راست، سوراخ بینی سمت راست تان را ببندید و از طریق سوراخ بینی سمت چپ، چند نفس عمیق بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید. (مثلا” روزی ۵ بار)

ج) حال سعی کنید با انگشت اشاره ی دست راست، سوراخ بینی سمت راست تان را ببندید و با ضربه زدن به سوراخ

بینی سمت چپ تان چندین

بار نفس بکشید.

د) این بار سعی کنید با انگشت اشاره ی دست چپ، سوراخ بینی سمت چپ تان را ببندید و با ضربه زدن به سوراخ بینی سمت راست تان، چندین بار نفس بکشید. با این روش بر احساسات خود کنترل بیش تری خواهید داشت. پس با آموزش این روش به کودکان قبل از خواب یا قبل از شروع امتحانات به آنان کمک خواهید کرد تا به میزان قابل توجهی بر احساسات شان فائق آمده و راحت تر خودشان را برای روز بعد آماده کنند.

اگر تجربه ی یک روز سخت و طولانی را دارید، یکی از بهترین راه ها تنفس عمیق است. شاید باور نکنید که با افزایش اکسیژن در رگ های تان، انرژی تان هم افزایش می یابد.

سه بخش تنفس
با یادگیری این سه مرحله به نتایج جالبی در زندگی تان دست خواهید یافت و میزان اضطراب را در خودتان کاهش می دهید، بهتر خواهید خوابید و از تنش های بسیاری رها می شوید.

برای شروع نفس عمیقی بکشید و آن را در سه مرحله آزاد کنید. ولی مطمئن شوید که هنگام بازدم مکث نکرده اید. پس با سه شماره نفس بکشید و با سه شماره بازدم داشته باشید. سعی کنید که ۵ بار این کار را انجام دهید. در نهایت متوجه خواهید شد که تغییرات اساسی در استنشاق تان ایجاد شده است و به آرامش عجیبی در درون تان رسیده اید.

در تمام تمرینات تنفسی فوق الذکر، زمان را یادداشت کرده و تأثیرات بر روی فعالیت های بدنی تان را بسنجید. فراموش نکنید که تنفس درست، سطح فعالیت و میزان استراحت مورد نیازتان را به تعادل رسانده و تأثیرات ژرفی بر سوخت و ساز بدنی تان خواهد داشت.

ریتم تنفس روی مغز تاثیر دارد

محققان برای اولین‌بار دریافتند که ریتم تنفس در فعالیت‌های الکتریکی مغز تاثیر مستقیم دارد و در فرایند بازگردانی حافظه و گرفتن تصمیمات هیجانی نیز موثر است.

?تکنیک تنفس عمیق

تنفس عمیق، شامل سه مرحله است:

-۱ دم عمیق

-۲ نگهداری نفس

-۳ بازدم عمیق

-۱دم عمیق

فروبردن هوا به ریه ها یعنی دم، مطلوب ما نیست مگرآن که این شرایط را داشته باشد:

الف – آهسته وآرام باشد.

دم شتاب آمیزهرگز نمی تواند ریه ها را به طورکامل پرکند یعنی شما هرچقدرسعی کنید که نفس عمیق بکشید اما این کاررا با شتاب انجام دهید، ریه های شما به طورکامل پرنمی شود. باید آهسته ریه ها را ازهوا پرکنید.

ب – نفس عمیق باید شکمی باشد.

ابتدای دم عمیق، قسمت های فوقانی قفسه ی سینه ازهوا پرمی شود که درتنفس سطحی هم چنین چیزی رخ می دهد. آنچه مطلوب ماست، پرشدن قسمت های تحتانی قفسه ی سینه و حبابچه های هواست.

سعی کنید با قسمت شکم خود نفس بکشید. وقتی به آرامی ریه ها را ازهوا پرمی کنید، درآخرین لحظات، یک فشارودرد اندکی را درقسمت فوقانی شکم ( دیافراگم ) خود حس می- کنید.

اما چرا می خواهیم چنین حالتی ایجاد شود؟

سلول های بدن ما با خون ارتباط مستقیم ندارند بلکه این ارتیاط را لنف یا آب میان بافتی ایجاد می کند. لنف مواد غذایی را ازخون می گیرد ودراختیارسلول قرارمی دهد وازطرفی مواد زاید را ازسلول می گیرد وبه خون بازمی گرداند. هرچه لنف این تبادل را سریع ترو بهترانجام دهد سلامت سلول و شادابی آن بیشترمی شود. به طور کلی سلامت سلول به دو عامل وابسته است: شتاب و سلامت خون، شتاب و سرعت لنف.

سرعت گردش خون عمدتاً به قلب وابسته است اما سرعت لنف به حرکت عضله ی بالای شکم یعنی دیافراگم بستگی دارد.

تنفس عمیق وشکمی، دیافراگم را حرکت می دهد واین حرکت، درحفره ی شکمی خلأیی ایجاد می کند که شتاب لنف را پانزده برابر می کند.

سلامتی وجوانی شما اساساً به دو عامل وابسته است: عمق تنفسی و گردش خون.

با تنفس های عمیقی که انجام می دهید، سرعت لنف را فزونی می بخشید و درنتیجه متابولیسم سلولی شما بهترانجام می شود و شما شادابی، سرزندگی و انرژی فراوانی را احساس می کنید.


گرد آورنده : قاسم حاجی آبادی

منبع : انعکاس هوش

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی

درباره ی انعکاس هوش

مردم خوب ایران همیشه جایی برای پیشرفت و شاد بودن را در وجود خود دارند و بایستی با کمک به هم این مهم اتفاق افتاده تا شاهد شادی مردممان باشیم. آموختن راهی برای پیشرفت همه است. انعکاس هوش

مطلب پیشنهادی

عادت افراد منظم! چطور منظم باشیم؟

واژه‌های زیادی وجود دارند که برای بسیاری از ما بار معنایی منفی دارند یا لااقل …

تند خوانی

?تند خوانی : ✅ تندخوانی مثل بسیاری از مهارتهای دیگر آموختنی است و عواملی مثل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی